Аржентина на Меси стана световен шампион в мач за историята

5 mins 23 secs

Your Host
Tags

About this Episode

Феноменален и забележителен. С тези думи може да се опише финалът на Световното първенство по футбол в Катар, който се проведе вчера между Аржентина и Франция и завърши с победа на Аржентина. Безспорно – един от най-драматичните финали в цялата история на спорта. Мач, който ще остане в историята – така описват медиите по цял свят случилото се вчера, което бе магия не само за закоравелите фенове на футбола.
Мачът започна с тотална доминация на Аржентина, като Лео Меси отбеляза първия гол от дузпа в 23-та минута, а Анхел Ди Мария затвърди резултата с 2:0 в първото полувреме. Французите нямаха отговор на вдъхновената игра на Аржентина… до 80-та минута, когато мега звездата Килиан Мбапе не вкара от дузпа и само 2 минути по-късно изравни от воле. И тогава мачът започна.
Стигна се до продължения, когато Меси вкара трети гол в 109 минута и всичко изглеждаше приключило… до момента, в който две минути пред края на мача Мбапе не вкара отново след дузпа и изравни. Така на едва 23 години той стана първият футболист след Джеф Хърст през 1966 г., който вкарва хеттрик на финал.
В крайна сметка се стигна до дузпи, където Меси и Мбапе стреляха първи и вкараха, но Аржентина надделя с 4 на 2 и грабна своята трета Световна титла и първа от 1986 г. насам, когато Диего Марадона я печели със своята „Ръка на Бога“.
Мачът беше истинска драма и заради страхотната история зад него. Аржентина и Франция имаха по две световни титли и борбата бе за това кой ще влезе в клуба на големите с 3 или повече – Италия, Германия и Бразилия. Ако Франция беше спечелила – това щеше да е първата защита на световна титла от Бразилия на Пеле през 60-те години на миналия век.
Големият сблъсък обаче бе между индивидуален – между двамата футболни колоси Леонел Меси и Килиан Мбапе. За 35-годишния Меси това беше така нареченият „последен танц“ – неговият последен мач на Световно първенство и последен шанс да спечели единственото и най-голямо отличие, което липсваше в бляскава му кариера. Постигайки го той със сигурност става най-добрият и успешен футболист на нашето време и се нарежда до легендите Пеле и Марадона, а в Аржентина той окончателно е със статута на бог. От друга страна на едва 23 години Мбапе вече има една титла и се превърна във футболиста с най-много голове на финали на световно първенство, изравни Пеле по общ брой голове на мондиали и се доближи до абсолютният рекорд на Мирослав Клозе от 16 гола на световни.
Медиите говориха дълго за този сблъсък между съотборниците в ПСЖ, а двамата не разочароваха, вкарвайки 5 от 6-те гола в мача. В крайна сметка Меси със своите 7 гола и 3 асистенции взе и наградата за най-добър футболист на Световното, а Мбапе получи Златната обувка за най-много вкарани голове – осем.

Войната

Украйна съобщи за нова серия от руски атаки с ирански безпилотни самолети в Киев. Те са ударилили кртичина инфраструктура и така части от града отново са без ток. Били са използвани 35 дрона, от които 30 свалени. Русия от седмици нанася удари по електоподавателната и водоснабдяваща инфраструктура на Украйна, оставяйки милиони хора в страната без ток и вода при минусови температури.
Междувременно съветникът на Зеленски Михайло Подоляк обяви пред Ню Йорк Таймс, че Русия готви мащабна сухопътна офанзива в Украйна по подобие на СССР пред Втората световна война.

ПП

Президентът Румен Радев заяви, че ще връчи втория мандат на Продължаваме промяната, но след Нова година. Той заяви, че няма да се губи време, но че трябва да се отчете, че идват празници. Междувременно от Продължаваме промяната заявиха, че няма да търсят подкрепа на ГЕРБ за своето правителство и че въобще няма да го предлагат, в случай, че не успеят да съберат подкрепа от другите политически сили.

Кораб

Тайландски военен кораб се обърна и потъна в Тайландския залив. Той е превозвал над 100 души екипаж – 75 са спасени, но 31 все още са в неизвестност при студено и бурно море. В момента се провежда мащабна спасителна операция, но шансовете на оцелелите са малки. Такива инциденти, особено с военни кораби са рядкост. По време на бурята в корпуса му влязла вода, която е довела до прекъсване на електрозахранването, а по-късно и до накланянето на плавателния съд.

Мъск

Милиони потребители на „Туитър“ гласуваха за това Илон Мъск да се оттегли като ръководител на социалната мрежа. Това стана след като самият той пусна анкета от собствения си профил и заяви, че ще се съобрази с резултатите. Общо 57% или 17.5 милиона души са гласували „за“ това той да се отдръпне. Мъск предизвика множество скандали в последните седмици, откакто купи „Туитър“ и започна кардинални и внезапни промени. Последната е от тези дни, когато той блокира профилите на известни журналисти, които го критикуват, с тезата, че съобщавали данни от местоположението му в реално време. Това дори накара Европейския съюз да заплаши Мъск със санкции, заради нарушаване на свободата на словото.